ورم بینی بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی چه در بینی گوشتی و چه در بینی استخوانی پیش آمدن ورم کاملا امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است باید توجه داشته باشید که در هر صورت چه بینی شما گوشتی باشد و یا بینی با فرم استخوانی داشته باشید بعد از جراحی بینی شما حتما متورم خواهد بود البته میزان این ورم برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود اما در هر صورت نتیجه و فرم نهایی بینی بعد از بین رفتن ورم بینی به طور کامل مشخص خواهد شد. در این مقاله به شما آگاهی های لازم در مورد ورم بینی داده خواهد شد پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علت ورم بینی بعد از جراحی بینی

 

ورم بینی بعد از جراحی یک امر کاملا طبیعی و از عوارض بعد از عمل می باشد ، به دلیل برش های ایجاد شده و تغییراتی که در زمان جراحی بر روی بینی اعمال میشود و همچنین با توجه به اینکه در بعضی موارد از جراحی مانند رفع قوز بینی  نیاز به اعمال  تغییرات  بر روی استخوان بینی می باشد همین امر سبب تورم بینی بعد از جراحی خواهد بود.

ورم در نوک بینی

ورم در نوک بینی

با توجه به اینکه بیشترین میزان تغییرات بعد از جراحی بینی به طور معمول در نوک بینی ایجاد میشود و با توجه به اینکه پوست و بافت نوک بینی ضخیم تر می باشد بنابراین معمولا نوک بینی بیشترین میزان تورم را خواهد داشت و همین امر سبب میشود از بین رفتن ورم در نوک بینی بیشتر از سایر ناحیه ها به طول خواهد انجامید به عبارتی به احتمال بالا از بین رفتن ورم در نوک بینی اخرین مرحله ی از بین رفتن تورم می باشد.در نظر داشته باشید میزان بسیاری از ورم بینی در طی چند هفته بعد از جراحی کاهش پیدا خواهد کرد اما بهبودی کامل و از بین رفتن تورم به صورت کلی در نوک بینی نیازمند صبر و گذشت زمان خواهد بود

میزان ورم بینی در افراد مختلف

به طور کلی ضخامت پوست و جنس پوست افراد از پارامترهای مهم و تاثیرگذار بر روی نتیجه ی جراحی بینی و میزان تورم بینی خواهد بود.به عبارتی هرچه ضخامت پوست بینی بیشتر باشد میزان تورم بینی بیشتر خواهد بود و همین امر سبب میشود که بینی های گوشتی معمولا بعد از جراحی بینی میزان تورم بیشتر و مدت زمان طولانی تری را تجربه خواهند کرد. 

کبودی صورت بعد از جراحی بینی

کبودی و تورم و التهابات بعد از عمل بینی معمولا از روز بعد از جراحی شروع میشود و گاها این کبودی ها و تورم ها در زیر چشم ها و بر روی گونه ها افزایش پیدا میکند بعد از عمل جراحی رفته رفته میزان تورم بیشتر خواهد شد و بعد از گذشت چند روز این روند به صورت نزولی خواهد بود و رفته رفته در روز های هفتم به بعد به مرور کبودی اطراف چشم از بین میروند و التهابات صورت با وجود تورم بینی از بین خواهند رفت.

 

روش های کاهش ورم بینی

در بعضی اوقات در بینی های استخوانی تورم سریعتر کاهش پیدا میکند اما بینی های گوشتی و پوست های ضخیم مدت زمان طولانی تری تورم را تجربه خواهند کرد. اما با رعایت نکات گفته شده در ادامه میتوان به کاهش سریع تر ورم بینی کمک کرد.

از جمله  نکات مراقبتی برای کاهش ورم بینی :

  • بعد از جراحی بینی تا حد ممکن سر خود را در حالتی قرار دهید که از راستای بدن بالاتر باشد
  • در حالت خوابیده حتما از چند بالش استفاده کنید تا سر شما در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد
  • تا 48 ساعت اول بعد از جراحی استفاده از کمپرس سرد میتواند به کاهش التهاب به خصوص در اطراف ناحیه چشم کمک کند
  • بعد از جراحی  از بلند کردن اجسام سنگین، گریه کردن،مصرف غذاهای تند و شور و پر از ادویه خودداری کنید
  • حداقل 4 هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید