مراقبت های بعد از جراحی بینی

زمانی که شما برای جراحی بینی اقدام میکنید، اولین گام انتخاب جراح ماهر و زبردست می باشد، اما رعایت مراقبت های بعد از جراحی از جمله عوامل تاثیرگذار در نتیجه ی نهایی جراحی بینی می باشد.اصولی ترین مراقبت های به طور معمول بعد از جراحی توسط پزشک به شما توضیح داده خواهد شد اما در این مقاله نکات مهم مراقبت های بعد از جراحی را توسط  دکتر رویا جاویدی باهم به مرور خواهیم پرداخت.

مراقبت بعد از جراحی بینی

فهرست مطالب

اصلی ترین مراقبت های بعد از جراحی

بعد از جراحی بینی زمانی را باید برای استراحت خود قبل از بازگشت  به فعالیت های روزمره در نظر بگیرید،مدت زمان مورد نیاز برای استراحت به عوامل مختلفی از جمله میزان تغییرات مورد نیاز بینی شما،جنس پوست و به طور کلی بستگی به توصیه ی پزشکتان دارد.درصورتی که عمل بینیتان یک عمل جراحی پیچیده و دسترسی عمیق ‌تر به بافت‌های بینی نیاز داشته باشد، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای استراحت داشته باشید. باید بگویم که منظور از استراحت کردن ، تنها خوابیدن و نشستن نیست. شما بعد از بهبودی و بازگشت انرژی بدنتان می توانید شروع به راه رفتن کنید اما بسیار آهسته کنید. تحرک بسیار کم به گردش خون و بهبودی سریع کمک بسیار زیادی می کند.اما اصلی ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی به شرح زیر می باشد:

 • بهتر است حداقل 24 ساعت ، پس از جراحی برای کمک به بهبود کبودی ها ، از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • بهتر است در 48 ساعت اول پس از جراحی ، غذای میکس شده میل کنید و رژیم نرم را رعایت کنید. ( منظور از رژیم نرم ، اجتناب از مصرف خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد ، دارد و یا سفت است ، مانند سیب ، هویج و استیک )
 • سعی کنید تا چند هفته اول ، از خندیدن و حرف زدن زیاد اجتناب کنید.
 • تا وقتی که وضعیت بینی تان کاملاٌ تثبیت نشده است ، سعی کنید در محل های شلوغ که امکان دارد ضربه به بینی تان وارد شود، مانند مترو رفت و آمد نکنید.
 • به توصیه دکتر رویاجاویدی، بهترین دکتر عمل رینوپلاستی شیراز موقع خواب و استراحت برای این که ورم کاهش یابد بهتر است ، سرتان کمی بالا تر از بدن تان قرار بگیرد .
 • اگر خواستید عطسه کنید ، حتماً نکات مراقبت های پس از جراحی بینی را به یاد داشته باشید و با دهان باز عطسه کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند نمودن اجسام سنگین ، یا پرداختن به ورزش های پر تحرک یا سنگین ، دست کم تا شش هفته بپرهیزید.
 • از مصرف سیگار بپرهیزید.
 • مراقب باشید تا چسب بینی تان خیس نشود و برای تمیز کردن صورت تان از دستمال مرطوب ، استفاده نمایید.
 • در صورتی که مجبور هستید تا از عینک طبی استفاده کنید ، تنها می توانید عینک بدون فریم بزنید. در ضمن توصیه می شود از عینک های آفتابی با توجه به این که عموماً سنگین هستند ، بین شش تا 12 ماه استفاده نکنید .
 •  به دلیل جمع شدن ترشح های بینی و خشک شدن بینی ، پس از انجام جراحی ، امکان دارد تنفس تان کمی سخت شود ، به همین عالت لازم است تا ، روزانه چند بار با سرم شستشو ، داخل بینی را شستشو دهید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

یکی از اصلی ترین دغدغه های بیماران بعد از جراحی بینی   این است که چگونه بعد از عمل زیبایی بینی بخوابیم و نکات مراقبت های پس از جراحی بینی در خصوص استراحت کردن به چه شکل است؟ نحوه خوابیدن و استراحت کردن بعد از انجام راینوپلاستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، به طور کلی خوابیدن برای بازگردانی قدرت سیستم ایمنی و بهبودی سریع تر بیمار ضروری و مهم می باشد. پس از انجام عمل جراحی ، بدن برای اینکه محل آسیب را ترمیم کند و با تغییرات جدید سازگاری پیدا کند ، نیاز دارد تا فعالیت بیشتری را انجام دهد که همین مسئله باعث می شود تا انرژی بسیار زیادی از شما گرفته شود و شما در طول روز بی حوصله و خسته باشید. برای بازگردان انرژی خود و همچنین کمک به بدنتان بهتر است بعد از جراحی به خوبی استراحت کنید.
در واقع زمانی که می خوابید ، جریان خون بیشتری به بافت و عضلات بدن شما می رشد و این خون اضافه موجب افزایش اکسیژن و مواد مغزی شده و در نهایت نیز بهبود بافت آسیب دیده می شود. در نتیجه خواب نقش بسیار مهمی در بازیابی قدرت بدنی و ترمیم سریع تر بافت شما دارد. برای خوابید بهتر است در زمان خواب یک بالشت زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاها و بدنتان قرار گیرد ، با این کار از افزایش جریان خون در بینی جلوگیری خواهید کرد و باعث می شوید تا ورم کمتری در سر و صورت شما به وجود آید.

نحوه نگهداشتن سر بعد از جراحی بینی

سوالی که جدیدا  توانسته ذهن افرادی که بینی خود را به تازگی عمل کرده اند به خود درگیر کند نحوه نشستن بعد از جراحی بینی است. نحوه نشستن بعد از رینوپلاستی باید به گونه ای باشد که سر بالا قرار داشته باشد و خم نشود. پایین انداختن سر  بعد از انجام این پروسه اکیدا ممنوع است و می تواند باعث بروز مشکلات جدی مانند خونریزی شود. زیرا با انجام این کار فشار بسیار زیادی به بینی شما وارد می آید. روند بهبودی نیز به رعایت بهتر مراقبت های بعد از آن حتی نکاتی به ظاهر ساده و بی اهمیت می باشد. پس سعی کنید تمامی مواردی که جراح بینی تان به شما گفته است را جدی بگیرد و به تمامی آن ها جامع عمل بپوشانید.

تنها باید در زمان نقاهت از خم کردن سر خود به سمت جلو و پایین خودداری کنید. در غیره این صورت می توانید بدون نگرانی با حالتی عادی راه بروید.

نحوه استحمام بعد از جراحی بینی

دوش گرفتن در فاصله کوتاهی بعد از جراحی بینی برخی خطرات را به همراه دارد. یکی از آنها، خیس یا مرطوب شدن ناحیه جراحی می باشد و همین امر می تواند باعث ایجاد حساسیت و نیز بالا رفتن خطر ایجاد عفونت شود. بعلاوه، حرارت و بخار ناشی از دوش گرفتن یا استحمام کردن، خود می تواند باعث ایجاد التهاب شود و تاثیر منفی بر روی بهبود زخم بر جای گذارد. بخار آب برای برش ایجاد شده در ناحیه درمان، خطرناک است. حتی آب ولرم هم می تواند بر روی بخیه ها و چسب اثر گذاشته و باعث باز شدن برش شود

بمنظور پیشگیری از بروز مشکلات و عوارض جانبی و در عین حال رعایت بهداشت، بهترین جراح بینی شیراز در راستای دستور العمل مراقبت های پس از جراحی بینی تاکید می کند که از اسفنج های مخصوص حمام کردن بعنوان بهترین گزینه برای تمیز کردن بدن خود در طول دو تا چند روز اول بعد از جراحی استفاده کنید. حتماً در زمان تمیز کردن بدن، از آب ولرم استفاده کنید. شما باید در موقع شستشوی موها، مراقب باشید تا موها زیاد تحت کشش قرار نگیرند چون این امر می تواند بر روی ناحیه برش داده شده اثر منفی بر جای گذارد.